Onycholiza – co to za schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Onycholiza to dość powszechny problem związany z paznokciami, który polega na oddzieleniu płytki paznokciowej od łożyska paznokcia. Choć nie jest to choroba w ścisłym tego słowa znaczeniu, a raczej defekt estetyczny, może przyczyniać się do poważniejszych problemów paznokci Gabinet podologiczny Kraków oferuje pomoc w takich przypadkach, zidentyfikowaną przyczyny. Co warto wiedzieć o onycholizie i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny onycholizy

  • Urazy mechaniczne – zderzenia, uderzenia czy niewłaściwe obcinanie paznokci mogą doprowadzić do ich oddzielania się od łożyska przez traumatyzację aparatu paznokciowego
  • Choroby skóry i infekcje – wszelkie zmiany skórne lub paznokci takie jak np. grzybica mogą osłabiać strukturę paznokcia i predysponować do onycholizy.
  • Choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, otyłość czy choroby metaboliczne  osłabiają aparat paznokciowy, co sprzyja ich uszkodzeniu a w konsekwencji może prowadzić do onycholizy.
  • Zaburzenia biomechaniki – nieprawidłowa postawa ciała czy sposób chodzenia mogą spowodować nadmierny naciski na paliczki oraz aparat paznokcia co skutkuje ich traumatyzacją
  • Nieprawidłowości w budowie paznokci – zmiany w kształcie paznokci, czy paznokieć pourazowy

Ryzyko nadkażeń

Warto pamiętać, że onycholiza może prowadzić do wtórnego nadkażenia. Jeśli paznokieć zostaje oddzielony od łożyska, tworzy się przestrzeń, która może stać się idealnym środowiskiem do rozwoju infekcji – zarówno grzybicznej, jak i bakteryjnej.

 Jak poradzić sobie z onycholizą?

Jeśli zauważysz, że twój paznokieć zaczyna się oddzielać od łożyska, ważne jest, aby nie zwlekać z podjęciem działań. Najlepiej udać się do podologa, który pomoże znaleźć przyczynę powstania onycholizy.

W pierwszej kolejności należy usunąć czynnik wywołujący problem – jeśli jest to np. uraz, należy unikać dalszych uszkodzeń paznokcia, jeśli nieprawidłowa biomechanika – najpierw udać się do fizjoterapeuty. Gdy przyczyna została poznana i wdrążono działania, aby wyeliminować czynnik, który spowodował onycholizę można przejść do oczyszczenia paznokcia i zastosowanie odpowiednich preparatów oraz zaleceń, które wspomogą jego regenerację. Wizyta u podologa w Krakowie to najlepszy sposób na diagnozę.

Czy onycholiza jest chorobą?  Nie, onycholiza nie jest chorobą, lecz to defekt estetyczny. Mimo to, warto pamiętać, że może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak infekcje grzybicze czy bakteryjne, które będą wymagały odpowiedniego leczenia. Dlatego, mimo że onycholiza sama w sobie nie jest chorobą, nie należy jej bagatelizować i warto podjąć odpowiednie kroki, aby uniknąć komplikacji i większych powikłań.